بار دیگر نادر

محصول جدید

کتاب بار دیگر، نادر نوشته سید قاسم یاحسینی تاریخ شفاهی زندگی شهید نادر مهدوی است. شهید نادر مهدوی (شهید شاخص سال 1394) یکی از مهره های اصلی جریان مقابله به مثل در خلیج فارس در دوران جنگ تحمیلی است.

13,000 تومان

معرفی کتاب بار دیگر،نادر

یکی از مهم ترین ویژگی های کتاب بار دیگر نادرطراحی آن با استفاده از فناوری واقعیت افزوده (Augmented reality) است. این امکان از طریق نرم افزار مخصوص به هر کتاب فراهم می آید که از طریق آن مخاطب می تواند روایت هایی از بخش هایی از کتاب را به شکل ویدئو مشاهده کند. برای استفاده از امکان باید ابتدا اپلیکیشن «فرشته نجات» از سایت مربوطه و یا از طریق بارکدخوان تلفن یا تبلت هوشمند دریافت شود و پس از با قرار دادن گوشی یا تبلت بر روی عکس های کتاب فیلم ها و مصاحبه ها را تماشا شود.

سید قاسم یاحسینی نویسنده کتاب می­ گوید: «بار دیگر، نادر» زندگی نامه شهید نادر مهدوی است که در سال ۱۳۶۶ (۲۰ مهرماه) در رویارویی با نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس به شهادت رسید. در این کتاب من برای اولین بار با استفاده گسترده و همه جانبه از خاطرات شفاهی کوشیده ام تا زندگی شهید نادر مهدوی را از ابتدای تولد تا هنگام شهادت و وقایع پس از شهادت مورد بررسی قرار دهم.من به شهید مهدوی علاقه شخصی دارم چون مورخ هستم، بر این باورم که بعد از رئیسعلی دلواری، او یکی از بزرگ ترین قهرمانان از میان مردم شهر بوشهر بود که با استکبار جهانی به مبارزه پرداخت. او در هشت سال جنگ تحمیلی در خلیج فارس با نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا رویارویی مستقیم داشت. معتقدم که شهید نادر مهدوی از شهیدانی است که جا دارد از ابعاد مختلف به زندگی و مبارزات او پرداخته شود.

چنان که در مقدمه «بار دیگر، نادر» هم شرح داده ام، در حال حاضر، به دلیل عدم انتشار اسناد لازم در زمینه تاریخ نگاری مستند در باب عملیات مقابله به مثل نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خلیج فارس، باید صرفاً به خاطرات شفاهی اکتفا کرد. یکی از آرزو های من نگارش کتابی مستند و متکی بر انواع اسناد اداری، سازمانی و البته مبتنی بر اسناد خارج از کشور درباره این عملیات است. آرزویی که فکر نکنم به این زودی ها قابل تحقق باشد! اسنادی که در نشریات و آرشیو های متعدد خارجی در این باره وجود دارند، قطعا قابل توجه اند.

خاطره نویسی باید مستند و تا حد امکان بدون ورود به ساحت تخیل و داستان باشد، کتاب بار دیگر، نادر با بیان خاطراتی از کودکی شهید در روستای خرموج از توابع شهرستان دشتی بوشهر از زبان برادر شهید آغاز می شود، سپس به انقلاب اسلامی و حضور نادر نوجوان در مبارزات انقلابی ضد رژیم پهلوی می رسد، در ادامه خاطراتی از حضور شهید در جبهه و خدمات وی در خارک نقل می شود. فصلی نیز به عملیات های واکنشی و زدن کشتی آمریکایی توسط شهید مهدوی اختصاص دارد و با پژواک های پس از شهادت و تشییع جنازه وی پایان می یابد.

من کوشیدم علاوه بر عکس های متعدد از شهید نادر مهدوی، عکس هایی از دیگر شهیدان خلیج فارس، مثل بیژن گُرد، نصر الله شفیعی، غلامحسین توسلی، مجید مبارکی و شهید خداداد آب سالان نیز در کتاب بیاورم.بار دیگر، نادر اگرچه زندگی نامه نادر مهدوی است اما چنانچه در مقدمه کتاب هم به آن اشاره کرده ام، کوشیدم گوشه چشمی هم به دیگر شهیدان واقعه مقابله نظامی با آمریکا در خلیج فارس هم داشته باشم.

 

درباره شهید نادر مهدوی:

نادر مهدوی در خرداد سال 1342 در شهرستان دشتی بوشهر به دنیا آمد. نام پیشین او حسین بسریا بود. مهدوی از سال های اولیه تشکیل سپاه پاسداران وارد این نهاد شد و پس از خدمت در سپاه اهواز و جم به فرماندهی عملیات سپاه خارک رسید.
وی پس از طرح اعزام «لبیک یا امام» گروهان دریایی ناوتیپ امـیرالمؤمنین (ع) را بنیان گذاری کرد و خود فرماندهی این گروهان دریایی را بر عهده گرفت. مهدوی پس از آن ناوگروه دریایی ذوالفقار وابسته به منطقه دوم دریایی سپاه پاسداران را راه اندازی کرد و تا زمان شهادت، فرمانده این ناوگروه بود.

این فرمانده ناوگروه دریایی ذوالفقار، از زمان ورود آمریکایی ها به خلیج فارس تا زمان شهادت، لحظه ای از نبرد بی امان با این جنایتکاران نیاسود و تمام توان و استعداد خود را در این راه به کار بست. مهدوی طی این مدت، عملیات بسیاری را علیه آمریکایی های متجاوز ترتیب داد که معروف ترین آن زدن کشتی بریجتون بود. شهید مهدوی، شهید شاخص سازمان بسیج مستضعفین در سال 1394 است.

 

درباره نویسنده کتاب:

سید قاسم یاحسینی نویسنده پرکار ادبیات پایداری، متولد شیراز و بزرگ شده برازجان از توابع استان بوشهر است. کتاب های «رو در روی شیطان»، «خرمشهر پایتخت جنگ» و «پنهان زیر باران»، از آثار قاسم یاحسینی درباره وقایع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، عنوان کتاب سال دفاع مقدس را به دست آورده اند.

یاحسینی که تحقیقات زیادی درباره مفاخر استان بوشهر به عمل آورده چندین کتاب درباره شهید نادر مهدوی شهید مبارزه دریایی با آمریکا به چاپ رسانده است، «نادر برادرم حسین» که حاصل مصاحبه با برادر شهید نادر مهدوی است، «رودررو با شیطان» دربرگیرنده خاطرات شفاهی عبدالکریم مظفری از رزمنده ای که پس از یک نبرد دریایی با نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس به اسارت درآمد و «پشت موج سنگر» شامل خاطرات شفاهی سرهنگ حسن شریفی از همرزمان شهید مهدوی.

سید قاسم یاحسینی، نویسنده­ کتاب با اشاره به کتاب های دیگری که درباره این شهید نوشته است گفت: این شاید نخستین کتاب خاطرات شفاهی در باب مسائل دفاع مقدس است که به این شیوه ابتکاری نوشته می شود. در کتاب های منتشر شده در حوزه خاطرات شفاهی، معمولا یک یا چند نفر خاطرات خود را روایت می کنند اما من در این کتاب با مد نظر قرار دادن زندگی شهید مهدوی از آغاز تا انجام کوشیدم تا صرفاً با تکیه بر خاطرات شفاهی برادر، دوستان و هم رزمان آن شهید زندگی وی را مرور کنم؛ روایتی کاملاً مستند و متکی بر خاطرات شفاهی افراد مختلف.

 

بخش هایی از متن کتاب بار دیگر، نادر:

نادر تا تابستان سال 1365 در خط فاو ماند و مشغول تدارکات بود. چندی بعد برای مرخصی به خانه برگشت آنقدر در آفتاب کارکرده بود که پوست شانه اش رفته بود. روی کمرش نمی توانست بخوابد. شب ها ناچار بود روی پهلو بخوابد. سرخی گوشت کمرش را هرگز از یاد نمی برم. اگر با دست به کمرش می زدی از درد به خودش می پیچید. از دیدن حال روزش گریه ام گرفت. گفتم:

-چرا این همه روی خودت فشار می آوری؟
-نگاه معصومانه ای به من کرد و گفت:
-تکلیف است. امام را نمی شود تنها گذاشت.

زبان فارسی
نویسنده/نویسندگان سید قاسم یاحسینی
ناشر فاتحان
سال انتشار 1394
نوبت چاپ اول
سایز (قطع یا اندازه) رقعی
تعداد صفحات 272 صفحه
وزن 338 گرم
شابک ۹۷۸۶٠٠۷۴۹۶۵٠۳
جلد شومیز
رتبه 
1396-12-24

بار دیگر نادر

در این کتاب مخاطب روایتی کاملا مستند و با تاکید بر خاطرات شفاهی افراد مختلف را مرور می کند.

بررسی خود را بنویسید!

نوشتن دیدگاه

بار دیگر نادر

بار دیگر نادر

کتاب بار دیگر، نادر نوشته سید قاسم یاحسینی تاریخ شفاهی زندگی شهید نادر مهدوی است. شهید نادر مهدوی (شهید شاخص سال 1394) یکی از مهره های اصلی جریان مقابله به مثل در خلیج فارس در دوران جنگ تحمیلی است.

محصولات مرتبط

«بودن» داستانی کم حجم است که توسط یرژی کوشینسکی در 136 صفحه نوشته شده است. داستان بسیار ساده شروع می شود و به تدریج عجیب و غیر قابل باور می گردد . اما ناگهان متوجه می شوی که نویسنده به طرز بسیار استادانه ای واقعیت های تلخ جامعه بشری و در کنار آن مدینه فاضله ای که آرزوی انسان های خیرخواه است و ذات پاک بشری را به تصویر می کشد.

9,000 تومان
مشاهده سریع

این کتاب شامل شش داستانِ کوتاه است که اکثرشان در دو یا سه سالِ اخیر نوشته شده اند و مخاطبان در آن ها فضاهای جدیدی از دولت آبادی درک خواهند کرد. درون مایه اکثر داستان ها شهری ست و بعضی شان نیز حتی در جغرافیایی خارج از ایران اتفاق می افتند.

12,000 تومان
مشاهده سریع

نبرد من، کتابی که توسط آدولف هیتلر نوشته شده است و بیانگر اندیشه های سیاسی هیتلر و ناسیونال سوسیالیسم می باشد.

44,000 تومان
مشاهده سریع

مزایای منزوی بودن (The Perks of Being a Wallflower) کتابی به سبک رمان نامه نگارانه است که توسط نویسنده آمریکایی، استیون چباسکی نوشته شده است. این کتاب اولین بار در ۱ فوریه ۱۹۹۹منتشر شد و توانست به مدت ۷۱ هفته در لیست پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز قرار بگیرد. این کتاب مجموعه ای از نامه های میان دو دوست است.

18,000 تومان
مشاهده سریع

کتاب عباس دست طلا به همت سازمان بسیج اصناف کشور و توسط نشر فاتحان و با قلم خانم محبوبه معراجی پور چاپ شده است. عباس دست طلا یک کتاب جنگی و حماسی نیست؛ یعنی فقط جنگی نیست. بلکه یک کتاب اقتصادی است؛ یک کتاب کار است.

6,000 تومان
مشاهده سریع

بیشعوری (Assholism) کتابی ا‌ست به طنز در مورد «تجاوز حماقت‌آمیز اما آگاهانه به حقوق دیگران The Original Self-HelpGuide for Recovering Assholes and Their Victims»، نوشته خاویر کرمنت که در سال ۱۹۹۰ منتشر شد. نویسنده در این کتاب مدعی می‌شود که بیشعوری یک بیماری و اعتیاد است، نه بداخلاقی و سوءرفتار و به معرفی بیشعوری از زوایای مختلف می‌پردازد.

15,000 تومان
مشاهده سریع

بالا